Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Chrono podomácku

2 posters

Goto down  Zpráva [Strana 1 z 1]

1Chrono podomácku Empty Chrono podomácku Wed Mar 25, 2015 5:57 pm

Hetflik

Hetflik
představený uživatel

Máte doma plechovku od Coca Coly...? Tak tenhle domácí chronometr znají snad všichni. Já tu ale budu psát o něčem trochu jiném.
Myšlenka není moje. Našel jsem ji Zde.

Stačí si za pár korun koupit dvě IR led diodky, dva fototranziky citlivý na stejnou vlnovou délku, jakou emitují ledky, odpovídající rezistor, usb kabel a jack konektor. Pak to všechno podle schématu spájet.
Já jsem použil starý dlouhý usb kabel k tiskárně. Jeden konec jsem ucvakl a rozbalil čtyři drátky (červený, černý, bílí a zelený). U usb konektoru jsem přeřízl a zaizoloval bílí a zelený drát a ve vzdálenosti, jakou mám mezi usb a jackem na notebooku, jsem je kousek vytáhl ven. Na červený a černý jsem připájel ledky a na zelený a bílý jack konektor a fototranziky. Celé jsem to pak dal do vodovodní trubky (Led a tranzik proti sobě) dvacet centimetrů od sebe.

Po zapojení do notebooku stačí zapnout audacity, zvolit co největší vzorkovací frekvenci a spustit nahrávání. Když kulička protne jeden paprsek, na záznamu se objeví peak. Když se pak změří počet vzorků mezi peaky a vydělí se frekvencí, máme čas. A pak už se jednoduše dopočítá rychlost kuličky.

Musel jsem v počítači vypnout veškeré potlačení šumu a tak, aby se mi peaky ukázaly. Signál sice není čistý, ale výstřely jsou snadno viditelné. Nemám profi chrono k porovnání, ale u mé čínské Type89 v základu jsem naměřil 111m/s, což by mělo odpovídat. U M16, kterou teď dávám do kupy, jsem se zatím doslat na 132 m/s se 120GD (s původní plastovou netěsnící tryskou).

Chrono podomácku Jpetes

Chrono podomácku 111829x

2Chrono podomácku Empty Re: Chrono podomácku Thu Mar 26, 2015 6:29 pm

mkofik

mkofik
Admin
Admin

šikula,vzhled nic moc,ale super

Návrat nahoru  Zpráva [Strana 1 z 1]

Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru